лого.png

Winners of Northern Character 2020

Minutes from the Jury of Northern Character International Film & TV Festival 2020


The Festival Jury has decided to award


Northern Character's GRAND PRIX to the film Where Man Returns

(Company Yellow Log AS, country Norway)


Scriptwriter – Egil Håskjold Larsen

Director – Egil Håskjold Larsen

Cameraman – Egil Håskjold Larsen

Sound producer – Egil Håskjold Larsen


IN DOCUMENTARY FILM (up to 90 min) CATEGORY


The winner is Where Man Returns (Yellow Log AS, Norway)


Scriptwriter – Egil Håskjold Larsen

Director – Egil Håskjold Larsen

Cameraman – Egil Håskjold Larsen

Sound producer – Egil Håskjold Larsen


Honorable mention – The Arctic Camels (Relation04 Media AS, Norway)


Scriptwriter - Karl Emil Rikardsen

Director – Karl Emil Rikardsen

Cameraman – Viggo Knudsen

Sound producer - Rune Hansen


IN DOCUMENTARY FILM (up to 60 min) CATEGORY


The winner is Backbone (Norway)


Scriptwriter – Eilif Bremer Landsend

Director – Eilif Bremer Landsend

Cameramen – Snorre Fuglsang Ruhe

Sound producer – Adrian Souris Straumse


Honorable mention – White Silence (Positive Film Studio, Moscow, Russia)


Scriptwriter - Boris Dvorkin

Director – Boris Dvorkin

Cameramеn – Ivan Alferov, Sergey Petriga, Evgeny Kokusev, Vasily Sarana

Sound producer - Maksim Shulga

Photographer – Ivan Alferov, Sergey Petriga, Evgeniy Kokusev, Vasiliy Sarana


IN TV PROGRAM CATEGORY


The winner is Ice cold (_NRK, Norway_)


Scriptwriter – Eilif Bremer Landsend

Director – Eilif Bremer Landsend

Cameramen – Sondre Sandbakken, Frida Flatland, Kristian Sønvisen Bye

Sound producers – Arne Schei, Wenche Holmgren Ødegaard


Honorable mention – 113 (NRK, Norway)


Scriptwriter - Helga Bones

Directors – Helga Bones

Cameraman – Harald Albrigtsen

Sound producer - Arne Schei and Nils Petter Christensen


IN FULL-LENGTH FEATURE FILM CATEGORY


Honorable mention Oskar´s America (_Original Film AS, Norway_)


Scriptwriter – Torfinn Iversen

Director – Torfinn Iversen

Cameramen – Odd Reinhardt Nicolaysen

Sound producer – Øyvind Planting


IN SHORT FICTION FILM CATEGORY


The winner is Jalasjärvi Nail Art (Ada Pajari, Finland_)


Scriptwriter – Hanna-Leena Köykkä

Director – Hanna-Leena Köykkä

Cameramen – Laura Seppälä

Sound producer – Eemeli Siekkinen


Honorable mention – Nereida - Children Of War (Murmansk, Russia)


Scriptwriter - Ruslan Mavlutov

Directors – Ruslan Mavlutov, Aleksey Rogovoy

Cameraman – Aleksey Rogovoy

Sound producer - Aleksandr Komarov

SPECIAL PRIZE BEST CAMERA is awarded to Where Man Returns

Egil Håskjold Larse


SPECIAL PRIZE BEST DIRECTOR is awarded to

Eilif Bremer Landsend (Norway)


SPECIAL JURY’S AWARD

Nereida - Children Of War (Murmansk, Russia)

Directors – Ruslan Mavlutov, Aleksey Rogovoy



Chairman of the Jury Martha Otte


Members of the Jury

Gunnar Bergdahl Antti Haase Galina Leontyeva

Andrew Sychov Dmitry Ermolaev.

Просмотров: 18
Write to us
Address

183038, Murmansk, Vorovskogo street, 5 / 23

Meridian office, office 660

nchfest@gmail.com

Tel

Т. +7 (911) 303-21-90

    +7 (921) 511-05-00

  • OK Northern Character
  • Facebook Northern Character
  • Vk Northern Character
  • Instagram Northern Character

© 2020 Northern Character